Hrad Litice – „Karlštejn“ krále Jiřího z Poděbrad

Litice – stejně jako Potštejn – postavili páni z rodu Drslaviců, kteří přišli na Orlicko ve 13. stol. během kolonizace pohraničního pralesa. Oba hrady dostaly svá jména podle stejnojmenných sídel na Plzeňsku. Litice u Divoké Orlice se staly hradem královským: patřily Přemyslovcům, Lucemburkům, až je získal pan Boček z Kunštátu a Poděbrad, dědeček pozdějšího krále Jiřího z Poděbrad. Za krále Jiřího vrcholí sláva Litic. Často a rád zde pobýval, nechal hrad přebudovat a rozšířit jeho opevnění. S malou nadsázkou se říká, že pro Jiřího z Poděbrad znamenaly Litice to, co pro Karla IV. Karlštejn.

Litice – „Karlštejn“ Jiřího z Poděbrad Litice Šindelová zvonice pod hradem Šindelová zvonice Opevnění z dob husitských válek je skutečně velkorysé Opevnění z válek

Litické hradní návrší obtéká řeka téměř uzavřeným kruhem. V nejslabším místě chránil hradby hluboký příkop, přes který vedl padací most. Kamenné erby nad bránou pocházejí z doby Jiřího z Poděbrad.

Koncem 15. století získali Litice Pernštejnové, ale usídlili se na hradě Potštejn a Litice začaly upadat. V 16. století hrad koupili pánové z Bubna, před úpadkem ho však neuchránili, neboť sami pobývali spíše na zámku v Doudlebách. Počátkem 19. století Litice koupil John Parish, potomek anglického šlechtického rodu. Parishové zachránili zbytky hradu před zřícením. Po roce 1948 odjeli do Kanady a Litice prodali státu.

Kromě části hradeb se dochovalo jižní křídlo palácové budovy s hranolovitou věží. V posledních desetiletích 20. století prošel hrad rekonstrukcí, takže dnes je ve velmi pěkném stavu. Vystoupat na věž s rozhledem do všech světových stran stojí za to.

Ať už do Litic dorazíte po silnici, po železnici, nebo po svých, nedaleko za mostem najdete restauraci V Zátiší, což je důležitý orientační bod. Navíc se tu můžete občerstvit před výstupem na hrad. Pár kroků za restaurací ze silnice odbočuje úzká cesta. Kousek vede mezi chalupami a u zvonice zahýbá do lesa. Zvonice je celá pokrytá šindeli a patří mezi symboly Litic. Nikdo neví, jak dlouho už tady stojí, ale je to přinejmenším 150 let. V roce 1917 jí ovšem sebrali zvonek – na válečné účely – a teprve roku 1948 dostala nový. Každý večer se zvoní klekání.

Kousek od restaurace stojí u silnice kaplička Krista Pastýře z doby barona Oskara Parishe. Nad vchodem jsou dva kamenné znaky – znak barona Parishe a znak jeho manželky von Winsdersberg. Přímo naproti kapličce je přízemní budova bývalé obecní školy.

Znaky Jiřího z Poděbrad: český lev, moravská orlice, lužický lev na cimbuří, erb Kunštátů Znaky J. z Poděbrad Kaplička nese erby Parishů Kaplička Parishů Taková pěkná škola dřív bývala v každé obci Škola

A ještě jednu unikátní věc tady mají: nejkrásnější vlakové nádraží ve střední Evropě – tak to alespoň říkají místní. Ale věřte, že vůbec nepřehánějí.


Více informací na stránkách: http://www.litice-nad-orlici.cz/


Doprava:

Z Častolovic se do Litic dostanete nejlépe vlakem po hlavní trase směrem na Letohrad; zastavují zde i některé rychlíky. Autem je spojení problematické, protože v Liticích končí silnice. Ideální je dopravit se do Potštejna (kde se nachází zřícenina hradu a zámek) a odtud se po značené turistické trase vydat do Litic pěšky (cca 5 km). Případně je možné vydat se autem přes Vamberk, Rybnou nad Zbojnicí a Záchlumí.

Mapa Mapa zdroj: Shocart

Kde nás najdete

mapka

Místa v okolí

Rychnov nad Kněžnou Kostelec nad Orlicí Doudleby nad Orlicí Litice Hrad Potštejn