Expozice

Malá virtuální procházka zámeckými interiéry

Už samotná budova zámku a nádvoří dýchající životem jsou doslova pastvou pro oko návštěvníka. V celém areálu rozpoznáte prvky různých stavebních slohů, například renesanční sgrafita či arkády, novogotické arkýře a balkony, raně barokní kašnu nebo kamenné orlice z počátku 20. století. Interiéry zámku jsou také krásné.

Rytířský sál patří k největším v zemi Rytířský sál Kaple Božího těla se pyšní vyřezávaným oltářem Kaple Božího těla Panenky, lodě, kuželky, postel... Panenky, lodě,...

Ze všech místností na zámku je nejimpozantnější Rytířský sál – se svými 306 m2 se řadí k největším v naší zemi. Při úpravách zámku v 19. století byl rozdělen na dvě místnosti. V roce 1938 nechala Cecilia Sternbergová (matka dnešní majitelky) stěnu opět odstranit. Dřevěný kazetový strop zdobí malby výjevů ze Starého zákona. Jsou zhotovené podle renesančních rytin Jana Sadelera. Portréty na stěnách představují většinou příslušníky rodu Sternbergů. K Rytířskému sálu patří Kaple Božího těla se vzácným vyřezávaným oltářem a stropními freskami.

Kazetový strop má i bývalá jídelna Tobiáška pojmenovaná podle biblického Tobiáše. Na stropě jsou zobrazeny jeho životní příběhy. Ze stěn shlíží řada českých panovníků v životní velikosti. Dnes tu zasedají k jídlu jen zvlášť význačné návštěvy, jako např. v roce 2002 prezidenti Visegradské čtyřky.

Pohovka je snad ještě teplá... Pohovka Ložnici zdobí nádherný gobelín Nádherný gobelín

Z dalších zajímavostí musíme zmínit figurky a šperky, které vyráběla hraběnka Cecílie Sternbergová, během emigrace do USA. Mezi portréty jistě zaujme generál Leopold Moric Sternberg, který se velice podobal císaři Franzi Josefovi. Návštěvníky zaujme i portrét paní Slavatové, choť Viléma Slavaty z Chlumu. Údajně byla tak ošklivá, že jí malíři museli výrazně přidávat na kráse. Jenže autor častolovického portrétu to zřejmě neudělal dost přesvědčivě, a tak nedostal zaplaceno. Na oplátku pak namaloval pravou tvář paní Slavatové jejímu psovi.

Určitě se vám také zalíbí dětský pokoj. Nejenže dětem v minulých stoletích moderní hračky nechyběly, ale leckteré z nich by určitě ocenily i dnešní děti. Při prohlídce vás čeká ještě spousta dalších krásných místností a předmětů: kazetové stropy, látkové tapety, vykládané podlahy, bruselské gobelíny či benátská zrcadla. Každá místnost má osobitý charakter a jedinečné kouzlo.

Kde nás najdete

mapka

Místa v okolí

Rychnov nad Kněžnou Kostelec nad Orlicí Doudleby nad Orlicí Litice Hrad Potštejn